Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Kréta

21. 09. 2021 7:45:37
Kréta je největší řecký a celkově pátý největší ostrov ve Středozemním moři. Zahrnuje více než 99 % rozlohy stejnojmenného kraje. V době neolitu byla Kréta jedním z center velmi vyspělé mínojské civilizace.

Název Kréta (který se vyskytuje sedmkrát v Novém zákoně) patří velkému ostrovu situovanému jižně naproti řecké pevnině. Kréta byla osídlena již v dobách starověku. Od 4. tisíciletí př. n. l. do roku 1450 př. n. l. byla Kréta domovem minojské civilizace[1], která se vyvinula ve vysoce vyspělou civilizaci ve východní středomoří. Jejich dominance skončila, když je oslabila série přírodních katastrof a útoků rostoucích mocností z Anatólie[2], což zavdalo příležitost obyvatelům řeckých Mykén – Achájům[3] vstoupit na Krétu.

V roce 1200 př. n. l. byla minojská civilizace vymýcena z Kréty. Existují názory, že jejich poslední zbytky přešly do Kanaánu (snad přes Egypt) a přemohly tam domorodé kmeny, aby se staly Filištíny. Autor biblické knihy Skutků apoštolů provokativně umísťuje na Krétu přístav jménem Foiniku [Φοινιξ][4], kterým naznačuje, že snad i Féničané mají původ v minojské civilizaci (Nový zákon, Skutky 27,12).

Kolaps doby bronzové, což bylo kolem roku 1200 př. n. l.[5], znamenal konec mnoha národů starověkého světa, včetně Mykén, a také Kréta následovala Řecko v jeho sestupu do temného období (12. až 10. století př. n. l.) Během této doby byly mnohé národy starověku v chaosu a také v pohybu.

Kréta se tak stala příjemcem mnoha uprchlíků, kteří byly vyhnáni z řecké pevniny. Obnovení a stabilita v tehdejší civilizaci přišla s dobou železnou, což následně vedlo ke známé zlaté éře v dějinách lidstva. Tato doba přinesla současné civilizaci její vědu, filozofii a umění. Kréta se kulturně vyvíjela podobně jako Řecko.


Semitský a řecký původ jména Kréta (√כרת, κρινω)

Hebrejské sloveso כרת [karat] může jednoduše popsat kácení stromů, ale také popisuje „řezání“ smlouvy. Řezat smlouvu znamená uzavírat smlouvu. Smlouva bylo usmrcené zvíře, mezi kterým smluvní strany prošly s kletbou, zaříkáváním, aby se jim při nedodržení závazku stalo to, co usmrcenému zvířeti.[6]

Hebrejský kořen √כרת popisuje také sociální princip, podle kterého byli slabší členové společnosti izolováni a vyháněny. Často je přijímala jiná společnost, která tyto „zapovězence“ jen zřídkakdy pozvedla na úroveň své vlastní společenské elity. Podstatné jméno כריתות [keritut], což je další slovo odvezené od hebrejského kořene √כרת, pak znamená propuštění nebo rozvod.

Řecké sloveso κρινω [krinó] znamená oddělit nebo rozlišit. Vztahuje se k latinskému slovesu cernere, a tedy ke slovesu rozlišovat. V konečném důsledku vychází z protoindoevropského slovního kořene krei[7], s významem rozlišovat, což je také základ pro taková slova jakými jsou „tajný, vyloučený, sektář“ atd.. Odvozeným podstatném jménem κριμα [krima] se rozumí rozsudek nad člověkem, kterého soudce nebo porota shledala vinným.

My tohle slovo známe například ve slově kriminál, krimi zprávy atd.. Další podstatné jméno κριτης [krités] zase znamená soudce: někdo, jehož úkolem je rozlišovat mezi stranami a třídit všechny dostupné κριτηριον [kriterion], což je „prostředek k posuzování“ (odtud nám dobře známé slovo „kritérium“).

Zdá se, že si Homér oblíbil stejný slovní kořen, když dal zakládajícímu králi Aeolisu jméno Kreteus [Kρηθεις], který sdílí svůj druhý prvek θεις se jménem Prometheus [Προμηθεις]. Co ovšem tato druhá část těchto jmen přesně znamená, není zcela jasné, ale mnozí se domnívají, že snad znamená „myšlení“. Což by pak znamenalo, že jméno Kreteus musí znamenat „rozlišující myšlení“. Kreteův synovec byl Jásón, který se stal vůdcem známé výpravy Argonautů do Kolchidy.

Když uplynulo několik generací a kolaps doby bronzové začal zvolna ustupovat, obyvatelé na severu Kréty zaměnili svůj mykénský jazyk na řečtinu a pravděpodobně ho předali i všem ostatním Kréťanům. Když Kréťané pocítili touhu po kolektivní sebeidentifikaci, přáli si mít takové jméno, které jim dali jejich semitští sousedé a aplikovat ho na protoindoevropský kořen „krei“, s významem oddělit, rozlišit.

Název Kréta zpočátku popisoval nežádoucí podtřídu obyvatel, jejichž členové byli většinovou společností vyloučeni a odmítnuti. V pozdějších řeckých dobách začalo slovo pozvolna nabývat významy, jakými jsou soudce, rozlišování, kritika. Tohle vše snad stojí v jazykovém pozadí lexému Kréta.

Jenom pro zajímavost na závěr – nám dobře známý hanlivý výraz „kretén“ má ne zcela jasný původ vzniku, ale existují názory, že je snad odvozený právě z tvaru – Kréta.


................

1. Mínojská civilizace byla civilizace doby bronzové, která existovala na Krétě přibližně v období 2700 až 1450 př. n. l. Největšího hospodářského a kulturního rozkvětu dosáhla ve středním období mezi lety 2000–1600 př. n. l. Po roce 1450 př. n. l. došlo ke vpádu Achájů z řecké pevniny, kteří s sebou přinesli kulturu mykénské civilizace a mínojská civilizace tak zanikla.

2. Anatolie je poloostrov mezi Středozemním, Egejským, Marmarským a Černým mořem. Od dob starověku se v Malé Asii vystřídala řada různých kultur a národů. V současnosti tvoří neevropskou, tedy většinovou část Turecka.

3. Achájové byli jedním ze starořeckých kmenů. Někdy jsou označování jako Mykénové, protože byli nositeli mykénské kultury.

4. Foiniku [Φοινιξ] znamená ale také Fénix, což je bájný pták, který se vyskytuje v mytologiích mnoha národů. V podrobnostech se jednotlivé mytologie liší, základním atributem je fakt, že Fénix zemře spálením sebe samého a opět se ze svého popela narodí.

5. Termínem temné období se označuje epocha antického Řecka od 12. až 10. století př. n. l. Termín temné období použili jako první britští archeologové proto, že o něm není mnoho zpráv a dokladů.

6. Viz můj článek #Smlouva mezi Bohem a člověkem

7. #https://www.etymonline.com/word/*krei-

Autor: Karel Sýkora | úterý 21.9.2021 7:45 | karma článku: 11.49 | přečteno: 280x

Další články blogera

Karel Sýkora

Joe Satriani — Why

Joseph Satriani je americký kytarový virtuóz. Je jedním z nejznámějších rockových kytaristů začátku 21. století. Je známý svou virtuózní technikou hry, osobitým projevem a zvukem.

12.10.2021 v 5:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 |

Karel Sýkora

David Beňa — Výklad Modlitby Páně

Církev bratrská je společenství zahrnující lidi všech generací, rodiny i jednotlivce, věřící i víru hledající, potřebné i pomáhající, lidi, kteří si navzájem chtějí být blízko.

11.10.2021 v 13:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 |

Karel Sýkora

Marta Kubišová — Modlitba pro Martu

Modlitba pro Martu je píseň české zpěvačky Marty Kubišové z roku 1968, jejími autory jsou skladatel Jindřich Brabec a textař Petr Rada. Skladba původně vznikla pro televizní seriál Píseň pro Rudolfa III.

10.10.2021 v 6:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 |

Karel Sýkora

Má to cenu více komentovat? A ti nám pak vládli...

Komunismus je politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Její zastánci se nazývají komunisté.

8.10.2021 v 15:29 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 147 |

Další články z rubriky Kultura

Helena Herynková

Vraždy z Coopers Chase

Vraždy z Midsomeru, ze sousedství i vřesovišť se mohou jít zahrabat. Nastupuje Coopers Chase a Čtvrteční klub amatérských detektivů.

18.10.2021 v 8:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Milan Prokš

Bolest neutopíš

Skutečné příběhy přitahují čtenáře nejvíc, snad proto, že je lepší se jim vyhnout a jen o nich číst, než je skutečně na vlastní kůži prožít. Zavřete knihu, vydechnete, ale to mrazení kdesi uvnitř zůstává po nějaký čas s vámi...

17.10.2021 v 18:59 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 185 | Diskuse

Jan Ziegler

Vynikající kniha o bolševickém puči v Rusku

Jedná se o knižně vydaný soubor sedmi přednášek renomovaného ruského historika profesora Andreje Zubova o příčinách komunistického převratu v Rusku v listopadu 1917. Určitě stojí za to si toto dílo přečíst.

17.10.2021 v 13:32 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 340 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance XI - 1. večer

Jedenáctá řada taneční soutěžní zábavné show StarDance byl zahájena obligátním "Živě z Prahy" v podání Viktora Preisse.

17.10.2021 v 13:01 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 852 | Diskuse

Pavel Král

Na téhle oslavě bych rád byl !

Četli jsme: „Celé shromáždění se dohodlo slavit dalších sedm dní. A tak slavili svátek dalších sedm dní.“ Jaký k tomu to shromáždění mělo důvod ? Tak si to tak představuji, kdyby kazatel na konci shromáždění vystoupil na kazatelnu

17.10.2021 v 13:00 | Karma článku: 4.93 | Přečteno: 92 | Diskuse
Počet článků 4091 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 437

Chercher la vérité et la dire, telle qu'on la pense, n'est jamais criminel. On ne saurait imposer a personne une conviction. Les convictions sont libres.
Sébastien Castellion

Hledat pravdu a říkat ji tak, jak si myslíme, to nemůže být nikdy zločin. Nikdo nemá být k žádnému přesvědčení donucován. Přesvědčení je svobodné. 

Najdete na iDNES.cz